Obec Bystré oficiální stránky obce zobrazit na mapě email

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Úvod - původní

Během následujícího týdne bude obecní web procházet grafickou i strukturální úpravou. Některé informace mohou být proto dočasně nedostupné. Děkujeme za pochopení.

 

Obec Bystré

Obec Bystré se rozkládá na stráních malebného údolíčka v podhůří Orlických hor, na poloviční cestě mezi městy Dobruška, Nové Město nad Metují a rekreačním centrem Deštné v Orlických horách. První písemné zmínky o vzniku obce sahají do roku 1475, kdy po zániku původní obce Zákraví bylo na návrší nad potokem vystavěno sídlo nové. Původní obyvatelé byli zemědělci a ve velké většině tkalci. Tradiční textilní výroba se tu dochovala až do konce 20. století. Milovníci historie si jistě rádi prohlédnou kostel sv. Bartoloměje, státní kulturní památku, s originální vnitřní výmalbou. Kde jinde v ČR najdete v kostele namalované indiány? (podrobněji viz historie obce)

Přestože se jedná o obec nevelkou, asi s 260 obyvateli, je známa po širokém okolí díky aktivitě místních spolků. Vynikajících výsledků v požárním sportu dosahují dobrovolní hasiči, ale stranou nezůstávají ani divadelní ochotníci, místní myslivci, či členové recesistického sdružení „Vag-i-noviny“. Tyto spolky každým rokem připravují celou řadu akcí nejen pro místní občany, ale pro širokou veřejnost. Na své si tu přijdou i vyznavači sportu. Bystré je vyhledávaným místem pro rekreaci, turistiku a cykloturistiku se sportovním areálem „U koupaliště“ a možností ubytování jak v areálu, tak i v soukromí. V zimě se tu běžkařům nabízejí přírodní terény s nádhernými výhledy do kraje. V obci je také obchod, hospoda, pošta, ordinace praktického lékaře, mateřská škola, knihovna, zastávka autobusu a aktivní kulturně společenské centrum Elada. Podle zpracovaného Územního plánu sídelního útvaru je zde možnost výstavby rodinných domků.

Obec je dostupná pravidelnou autobusovou dopravou.

Obec Bystré je členem Dobrovolného svazku obcí Region Orlické hory a členem Spolku pro obnovu venkova. DSO Region Orlické hory byl založen za účelem podpory hospodářsko-sociálního a kulturního rozvoje a obnovy venkova a tvoří jej 23 obcí podhorské a horské oblasti Orlických hor okresu Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Prostřednictvím DSO Region O. h. je obec začleněna i do Euroregionu Glacensis.

fb-art.png