Obec Bystré oficiální stránky obce zobrazit na mapě email
Drobečková navigace

Úvod > Obec > XI. Setkání obcí Bystré

 

XI.Setkání obcí Bystré 6. - 8. 7. 2018

XI.Setkání obcí Bystré 6. - 8. 7. 2018

  Na začátku prázdnin se naše obec rozrostla přibližně o 150 dalších bysteráků, a to u příležitosti již jedenáctého setkání obcí s názvem Bystré. Tato tradice trvá již úctyhodných 22 let. Ale vraťme se krátce na samotný začátek tohoto setkání, kdy se vše začalo připravovat.  Organizační tým se začal scházet již od listopadu 2017 a v té době byla dána kostra celého setkání. Brzy na to byla zajištěna spousta věcí spojených s vlastním srazem a postupně se vše dotvářelo dle nových skutečností. V březnu se uskutečnila pracovní schůzka zástupců zúčastněných obcí v Bystrém u Poličky. Velice nás potěšilo, že o chystané setkání byl veliký zájem a této schůzky se zúčastnili zástupci všech obcí, které přislíbily účast.  Před vlastní akcí se už jen dotahovaly „drobné“ detaily (kolik musí být jídla, kam všechny uložíme, apod.), protože jsme už věděli, kolik hostujících bysteráků přijede. Pečlivě se nacvičovala vystoupení, která měla být překvapením pro všechny. Den před srazem přípravy dosáhly svého vrcholu: stavěly se stany, připravilo se pódium, dokončovaly se poslední úklidy, a tak byla nervozita na nejvyšším stupni.

   A byl tu pátek podvečer. Díky dnešním moderním technologiím jsme věděli, jak budou jednotlivá Bystrá přijíždět. V odpoledních hodinách nás několikrát skropil déšť, ale to už vlastní přípravy nijak neohrozilo. Jako první jsme přivítali Bystré – Janovice a v tu chvíli se rozzářily nejen tváře všech bysteráků, bystřanů a bystrančanů (jak je komu libo), ale i sluníčka, které nám tak dalo vědět, že ke srazu patří. Následně v těsném sledu po sobě přijelo Bystré u Poličky a Bystré u Vranova nad Topľou. Samozřejmě nemohl chybět nějaký ten panáček na přivítání, pro všechny byl připraven bohatý a krásně „načančaný“ raut. Po té co se všichni drobně občerstvili, byly poskytnuty nezbytné informace, přiděleni delegáti a předány taštičky, které obsahovaly vše důležité. V tu chvíli opadla ze všech nervozita, účastníci srazu se rozjeli ubytovat a vrcholily přípravy na večerní zábavu v areálu „Koupaliště“. Tam již byla pro všechny připravena večeře, k tanci nám zahrála místní skupina Antitalent a neplánovaným vrcholem večera bylo vystoupení starostů společně s několika dobrovolníky, kteří zazpívali hymnu srazu „Bystré je ráj“. S dobrou náladou a s menším či větším posilněním se postupně odcházelo či odjíždělo do hajan.

     V sobotu jsme se probudili do krásného dne a po snídani se Bystré v Orlických horách stalo jakousi „turistickou atrakcí“, kdy se několik skupin rozešlo po obci a zdárně se účastnily úvodního bodu programu „Cesta za poznáním Bystrého“. Navštívily Ateliér s vůní benzínu, výstavu SDH Bystré, víceúčelové zařízení Elada, výstavu o mateřství paní Krásové. Téměř všichni vyšplhali k myslivecké chatě s výstavou trofejí, zastavit se mohli u kostela Svatého Bartoloměje, u památníku padlých, u křížku na návsi, pokochat se vyhlídkou do kraje z kopce Bučina. Na všech těchto místech jim byl podán zasvěcený výklad nebo si mohli vše zajímavé přečíst na informačních panelech. Pochopitelně nechybělo i přátelské zastavení u několika místních stavení, kde jim byl podán nějaký ten lahodný mok. Po tomto výkonu všem vyhládlo, bylo tedy nutné se posilnit obědem v obecní hospodě „U divočáka“. Následná siesta se krapet protáhla, a tak se zahájení odpoledního programu lehce posunulo.

     Jakmile všichni dorazili do areálu „Koupaliště“, mohlo se začít s oficiálním přivítáním, jemuž předcházelo vystoupení mažoretek z Bystrého u Poličky. Starostové přijeli na slavnostní zahájení originálně - na koloběžkách v doprovodu vlajkonošek - a hlavní sobotní program mohl tímto začít. Představitelé obcí pak pozdravili všechny přítomné a zároveň jsme měli tu čest přivítat i zástupce Královéhradeckého kraje Ing. Otakara Rumla, předsedu výboru pro zemědělství a životní prostředí. Celé „Setkání obcí Bystré“ se pak konalo pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje PhDr. Jiřího Štěpána, Ph.D., a také za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

     Po úvodním ceremoniálu se představily jednotlivé obce se svými vystoupeními, kdy Bystré u Poličky odtančilo nádhernou šachovou partii, přátelé ze Slovenska se opět předvedli s  vystoupením omlazeného Folklórního souboru Bystrančan a nechybělo ani vystoupení místních mladých děvčat.

     Následovala přestávka na občerstvení a po ní bylo již vše připraveno na soutěž v koloběžkovém trojboji, do které každé Bystré nasadilo čtyřčlenný tým. Koloběžky se tak zapojily do třech disciplín, jako byl slalom vpřed i vzad, jakési psí spřežení a ve finále byl koloběžkový biatlon. Nakonec se celá soutěž zpestřila střelbou starostů. Vítězové byli všichni, neboť to byla velká zábava, a hlavně, nikomu se nic vážného nestalo, snad jen někoho mohly bolet nohy.

      Výsledky soutěže pak byly vyhlášeny, předány odměny a na podium se již chystala skupina MOP Rock z Náchoda, kterou trefně přivítaly tanečnice v podání místních žen, vybavených mopy a kbelíky, jako jedno z překvapení v podání pořádajícího Bystrého. Zábava pak pokračovala zaplněním tanečního parketu a hlavně doplňováním tekutin.

    O půl desáté se na place objevily roztleskávačky „Zlatohlávky“, oděny do bílých šatiček a vybaveny zlatými třásněmi, aby tak vystoupily se svým zlatým hřebem večera. Neskutečnou srandu tak předvedli dobrovolníci – šestice místních mužů, kteří v závěru písmeny na svých pozadích sestavili nápis BYSTRÉ.

    Parket se pak opět zaplnil, zábava pokračovala a kolem desáté, kdy už se dostatečně setmělo, všichni obdivně hleděli na ohňovou show. Přesně o půl jedenácté pak večer vyvrcholil nádherným, více jak pět minut trvajícím ohňostrojem, podpořeným perfektní hudbou. Ale i po něm zábava ještě dlouho pokračovala, snad ke spokojenosti všech přítomných.

    Do nedělního rána nás opět přivítalo sluníčko a po snídani většina hostí zavítala na mši v kostele Svatého Bartoloměje. Po ní pak na náměstí nastalo to nejsmutnější z celého srazu a tím je loučení, které ale zpestřily představitelky šachových figurek, kdy doslova zulíbaly starostu místního, pořádajícího Bystrého.

     Po odjezdu všech hostů se početná skupina místních vrhla na úklid hlavně v areálu „Koupaliště“, kde se pak při tzv. „dopitné“ hodnotilo, jak se co vydařilo. Zároveň jsme se informovali, jak ostatní bysteráci zvládají cestu do svých domovů.  Poslední zpráva o úspěšném návratu domů nám přišla z Bystrého na Slovensku večer o půl desáté.

     Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří pomáhali s přípravami, organizací, s občerstvením, s ubytováním, s úklidem a vším ostatním, co ke srazu bylo zapotřebí. Rád bych všechny vyjmenoval, ale byl by to jednak dlouhý seznam a pak bych nerad na někoho zapomněl. Za sebe mohu říci, že sraz se velice vydařil díky všem, kteří ho organizovali nebo jinak přiložili ruku k dílu. Děkuji i těm, co nás přišli podpořit svou návštěvou.  A že nás tam bylo v sobotu odpoledne opravdu hodně! V letošním roce se určitě k této největší akci posledních let vrátíme, abychom si s odstupem času mohli připomenout ty krásné chvíle a také odměnili všechny, co se na zdaru setkání obcí podíleli. Připomínat nám to budou i upomínkové předměty, na kterých je jednoduchý text „JSEM BYSTERÁK“. Domnívám se, že na průběh i zvládnutí celé akce můžeme být právem hrdi.

   Všichni se těšíme na další setkání obcí Bystré, kdy nás za dva roky budou hostit v Bystrém pod Lysou horou.

       

Starosta obce Ševc Leoš.

 

XI. Setkání obcí Bystré

  XI.Setkání obcí Bystré 6. - 8. 7. 2018

  Pripravna schuzka 03-2018a.jpg    Pripravna schuzka 03-2018b.jpg  Pripravna schuzka 03-2018a[4].jpg

  Sraz obci - priprava 1.jpg    Sraz obci - priprava 2.jpg  Sraz obci patek a.jpg

   Sraz obci patek b.jpg   Sraz obci patek c.jpg Sraz obci patek d.jpg

  Sraz obci patek e.jpg   Sraz obci so 1.jpg  Sraz obci so 2.jpg

  Sraz obci so 3.jpg        Sraz obci so 4.jpg    Sraz obci so 5.jpg

  Sraz obci so 5a.jpg   Sraz obci so 5b.jpg   Sraz obci so 6.jpg

  Sraz obci so 7.jpg  Sraz obci so 8.jpg  Sraz obci so 9.jpg

  Sraz obci so 10.jpg  Sraz obci so 11.jpg  Sraz obci so 12.jpg

  Sraz obci so 14.jpg  Sraz obci so 13.jpg  Sraz obci so 15.jpg

  Sraz obci so 16.jpg  Sraz obci so 17.jpg  Sraz obci so 18.jpg

 

                                  Sraz obci so 19.jpg